Психоделічно асистована терапія (ПАТ) – це підхід, який поєднує психотерапію з використанням деяких психотропних речовин, як-от: МДМА, псилоцибін, кетамін, ібогаїн тощо. Завдяки здатності тимчасово підвищувати пластичність психіки ці речовини називають психопластогенами. Інша назва цієї групи речовин – психоделіки.
Етапи ПАТ
В ПАТ можуть застосовуватись різні речовини і психотерапевтичні підходи. Але етапи психоделічно асистованої терапії загалом є схожими, який би метод психотерапії не застосовувався.
Першим етапом є підготовка. Під час цього етапу відбувається встановлення стосунків між терапевтом і пацієнтом (клієнтом), обговорення цілей і намірів терапії, визначення показів та протипоказів до ПАТ, надання інформації про речовину та її вплив, обговорення будь-яких страхів і загалом створення безпечного та комфортного робочого середовища.
Далі, якщо немає протипоказань до ПАТ, відбувається щонайменше один терапевтичний сеанс із застосуванням тієї чи іншої речовини. Сеанс проходить в контрольованих умовах під наглядом навчених терапевтів, які допомагають пацієнту (клієнту) опрацювати травматичний досвід.
Головним етапом ПАТ є інтеграція. Це означає осмислення набутого досвіду, опрацювання та залучення ідей, отриманих під час сеансу, у своє повсякденне життя, розроблення стратегій зміни поведінки на їх основі. Інтеграція може включати індивідуальні або групові психотерапевтичні сеанси, ведення журналу, творче самовираження або інші види діяльності.
У чому переваги МДМА-асистованої терапії ПТСР?
МДМА-асистована терапія – це підвид психоделічно-асистованої терапії, в якому використовують речовину МДМА. Біологічні властивості МДМА дозволяють більш ефективно використовувати психотерапевтичні підходи, полегшують усвідомлення й опрацювання травми, а саме:
МДМА дозволяє пацієнтам залишатися емоційно залученими під час переосмислення травматичного досвіду, не піддаючись надмірній тривозі або іншим болючим емоціям.
МДМА сприяє підвищеному стану взаєморозуміння, емпатії, любові та глибокої вдячності, що дозволяє отримати досвід безпечної прив'язаності та полегшує співпрацю з терапевтом.
МДМА сприяє баченню травми як події, яка зосталась у минулому, та усвідомленню підтримки та безпеки, які існують у теперішньому часі.
Чи є в МДМА-асистованої терапії протипоказання?
Окрім переваг існують і ризики МДМА-асистованої терапії. Здебільшого вони пов’язані зі стимулювальною дією МДМА на організм. Зокрема йдеться про підвищення частоти серцевих скорочень та підвищення тиску. Тому застосування МДМА протипоказане людям, для яких підвищення тиску становить небезпеку. Йдеться про людей, які мають:
серцево-судинні захворювання або гіпертонію,
аневризми,
інсульт в анамнезі,
глаукому.
Також МДМА може становити небезпеку для людей, які мають біполярний розлад розлади психотичного спектра та судомні захворювання.
Чи є в МДМА побічні ефекти?
Речовина МДМА має низку побічних ефектів, які також пов’язані з її стимулювальною дією.
Часті: короткочасна втрата пам’яті, труднощі з концентрацією уваги, стискання щелеп, бруксизм (скрегіт зубів), безсоння, відсутність апетиту, прискорене серцебиття, припливи жару й холоду, нудота, блювання, запаморочення, аноргазмія, утома та депресія протягом декількох днів після приймання.
Нечасті: тривога, помутніння зору, слабкість, перегрівання (особливо у разі фізичної активності без достатнього споживання рідини).
Рідкісні: напади запаморочення у випадку частого використання або вживання великих доз.
Ці ефекти частіше проявляються при застосуванні високих доз МДМА. А при зловживанні МДМА у дуже високих дозах (понад 0,5 г за раз) виникають слабкі чи помірні ознаки токсичності: сплутаність свідомості, галюцинації, тахікардія та підвищений артеріальний тиск. Важкі випадки передозування можуть призвести до коми, набряку головного мозку, злоякісної гіпертермії, судом, серотонінового синдрому й смерті.
Терапія за допомогою МДМА проводиться в контрольованих клінічних умовах під медичним наглядом. Комплексне обстеження на початку терапії та моніторинг стану пацієнта під час всього процесу терапії є важливими компонентами ПАТ, що дозволяють контролювати побічні ефекти та роблять МДМА-асистовану терапію більш безпечною та ефективною.
Чому наразі метод МДМА-асистованої терапії вважається експериментальним?
З одного боку, МДМА-асистована терапія та інші форми ПАТ не є абсолютно новими. МДМА-асистована терапія вже дозволена в програмах розширеного доступу в Ізраїлі, США та Канаді, а в Австралії дозволена медична практика з МДМА та псилоцибіном. 2023 року завершено друге клінічне дослідження третьої фази МДМА-асистованої терапії ПТСР і незабаром очікується. широке впровадження МДМА-асистованої терапії у США, а опісля – у Канаді та ЄС.
З іншого боку, довгострокові наслідки використання МДМА до кінця не вивчені. Хоча короткострокова безпечність МДМА в контрольованих умовах була продемонстрована в клінічних випробуваннях, потенціал довгострокових несприятливих ефектів все ще потребує вивчення.
Більше інформації за посиланнями:
1. Досвід використання психоделічно асистованої терапії у лікуванні ПТСР у американських та українських військових:
2. Розгорнуто про МДМА-асистовану терапію:
3. Інші наукові джерела:
Comentarios