top of page

Просуваємо легальне

терапевтичне використання

та наукові дослідження

психоделіків в Україні

UK

В Україні відбулася перша конференція з психоделічно асистованої терапії

Київ, Україна — 4 травня 2023 року, у Центрі психічного здоров'я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Використання психоделічно асистованої терапії в лікуванні посттравматичних станів: міжнародний досвід та перспективи впровадження в Україні». На заході, який транслювався українською та англійською мовами, закордонні експерти світового масштабу розповіли про міжнародну практику застосування психоделічно асистованої терапії та висвітлили результати останніх клінічних випробувань. Відомі українські психіатри та науковці звернули увагу на вітчизняний контекст, а ветерани поділилися власним досвідом терапії.

Що було на конференції:

👉 Слово від організаторів та партнерів
👉 Доктор Рік Доблін: психоделічно асистованої терапії потребують не лише ветерани
👉 Доктор Девід Натт: наскільки шкідливі псилоцибін та МДМА
👉 Доктор Керен Царфаті: що варто знати про клінічні дослідження МДМА та псилоцибіну
👉 Доктор Ольга Чорнолоз: скільки коштує ПТСР
👉 Аманда Фейлдинг: сподіваюся у вас вистачить наснаги довести справу до кінця
👉 Доктор Ерік Верметтен: чи потребує ПТСР у військових спеціальної терапії
👉 Доктор Робін Кархарт-Харріс: вірю, що найближчим часом ви сфокусуєтеся на післявоєнній психологічній реабілітації 
👉 Панельна дискусія ветеранів, яким допомогла психоделічно асистована терапія 
👉 Олег Чабан: ми хочемо використовувати певні препарати з медичною метою під контролем
👉 Віктор Досенко: в моєму фокусі уваги зараз, як і у всіх, ПТСР і лікування нейродегенеративних захворювань
👉 Владислав Матреницький: нас очікує хвиля посттравматичних розладів – маємо звертатися до проривних методів вже зараз
👉 Ксенія Возніцина: ПАТ чи не ПАТ? 

Слово від організаторів та партнерів

Головний лікар «Лісової поляни» Ксенія Возніцина відкрила конференцію словами про необхідність тренувань в усіх аспектах боротьби проти російської агресії. В плані покращень у війську, в плані тилового забезпечення, та що не менш важливо — в плані післявоєнного психологічного відновлення. Олег Орлов — голова Української асоціації психоделічних досліджень — подякував команді UPRA, партнерам, спонсорам за організацію заходу, а також наголосив на відкритості до діалогу з державними інституціями.

Елізабет Еймс, засновниця благодійної організації Heal Ukraine Trauma, радниця та велика прихильниця UPRA, відзначила натхнення та зразок, який українці зараз надають усьому світу. Засновник Borderlands Foundation — Сем Кук — згадав власний бойовий досвід та досвід психоделічно асистованої терапії, підкресливши, що для нього честь бути частиною спільноти, а також допомагати просувати ПАТ в Україні.

Доктор Рік Доблін: психоделічно асистованої терапії потребують не лише ветерани

Рік Доблін звернувся з привітанням до української спільноти психотерапевтів та ветеранів.

Доктор Доблін також запевнив, що готовий максимально сприяти навчанню українських психотерапевтів та підтримувати ветеранську спільноту після перемоги.

 

👉 Дивитися виступ Доктора Ріка Добліна англійською

👉 Дивитися виступ Доктора Ріка Добліна українською

У своєму привітальному слові засновник Міждисциплінарної асоціації психоделічних досліджень (MAPS) Рік Доблін зауважив, що попри більшу медійність військового ПТСР, лікування потребують також травми, викликані вимушеним переселенням, зґвалтуванням та втратою близьких. В українському контексті про це вкрай важливо не забувати. 

Доктор Девід Натт демонструє, що безпечність МДМА та псилоцибіну підтверджується британськими, австралійськими та європейськими експертами.

Доктор Девід Натт: наскільки шкідливі псилоцибін та МДМА

Ікона британської наркополітики та автор відомого дослідження, яке порівнює шкоду від різних психоактивних речовин, відкрив секцію доповідей конференції та зазначив, що зараз, на його думку, відбувається “відродження” інтересу до психоделічно асистованої терапії після тотальних заборон у 50-60-х роках минулого століття.

 

Вчений наголосив на викладеному в його статті в Ланцет 2010 року, що такі речовини, як МДМА та псилоцибін, є значно менш токсичними фармакологічно та психо кінетично безпечнішими, ніж алкоголь та тютюн. 

Доктор Натт вважає, що Україна зараз як ніхто потребує широкого впровадження ПАТ та наголошує, що боротьба проти психоделіків носить виключно політично-популістичнй характер та не має наукового підґрунтя.

Ті, хто не здатні змінити своє мислення, не можуть змінити нічого

— цитує Дж. Бернарда Шоу Девід Натт.

👉 Дивитися виступ доктора Девіда Натта англійською

Доктор Керен Царфаті демонструє перелік клінічних досліджень психоделічно асистованої терапії, що розпочнуться найближчим часом.

Доктор Керен Царфаті: що варто знати про клінічні дослідження МДМА та псилоцибіну

Кліничний директор проєкту Open Access розкриває подробиці багатообіцяючих досліджень, які проводяться за підтримки MAPS у Ізраїлі, США і Канаді та охоплюють понад 1600 учасників. Доктор Царфаті описує результати подвійно сліпих плацебо контрольованих досліджень, що фокусувалися на випадках важкого ПТСР у працівників екстрених служб, військових та пересічних громадян. Згідно результатів досліджень, комбінація психотерапії з МДМА- або псилоцибін-асистованими психотерапевтичними сесіями має тривкий ефект у лікуванні депресивних розладів, травми, залежностей та розладів харчової поведінки.

Сьогодні Керен з колегами досліджують ефективність психоделічно асистованої терапії при різних клінічних станах, включаючи хронічний ПТСР (до 20 років). У відповідь на запитання глядача вона підтвердила, що ПАТ застосовується і в менш тяжких випадках. Доктор Царфаті наголосила на готовності обмінюватися досвідом та навчати українських професіоналів.

👉 Дивитися виступ доктора Керен Царфаті англійською

Доктор Ольга Чорнолоз: «...ми здаємося у кожному третьому випадку резистентного до лікування ПТСР».

Доктор Ольга Чорнолоз: скільки коштує ПТСР 

Професорка Оттавського Університету детально зупинилася на статистичних даних, які демонструють фінансову перевагу психоделічно асистованої терапії у коротко- та довгостроковій перспективі. Доктор Чорнолоз зауважила, що понад 14 млн українців є вимушено переміщеними особами — це більше третини українців, які “не спали в своїх ліжках сьогодні”. Втрати від війни звикли рахувати у загиблих, але масштаби гуманітарних та психологічних наслідків російської агресії ще вразять нас в майбутньому.

Аманда Фейлдинг переконана, що психоделічно асистована терапія стане потужним доповненням до багатьох зразкових речей, які Україна зараз демонструє світу.

Аманда Фейлдинг: сподіваюся у вас вистачить наснаги довести справу до кінця

Аманда Фейлдинг — ікона психоделічно асистованої терапії, яка ще у 1996 році заснувала Beckley Foundation — також привітала учасників конференції, звернувшись до спільноти терапевтів та офіційних осіб. «Маючи за плечима численні дослідження, я переконана, що психоделічні речовини мають безпрецедентний потенціал у лікуванні травматичних станів та інших психічних розладів, з якими Україна вже стикається сьогодні», — зазначає Аманда.

Доктор Ерік Верметтен вважає, що психоделічно асистована терапія потребує регуляції «поки не стало занадто пізно».

​​Я б хотіла запропонувати, щоб ваш чудовий президент і його дружина очолили цю кампанію і реалізували її, адже це важка місія, і для цього потрібен хтось із їхньою стійкістю та поміркованістю, щоб зробити це швидко й розумно, щоб допомогти людям, які зараз страждають — зазначила засновниця Beckley Foundation.

— зазначила засновниця Beckley Foundation.

👉 Дивитися виступ Аманди Фейлдінг англійською

Доктор Ерік Верметтен: чи потребує ПТСР у військових спеціальної терапії

ПТСР є об’єктом вивчення лише трохи більш ніж 40 останніх років. До цього такого терміну не існувало. Симптоматика ПТСР вивчалася невідривно від військових травм (снарядний шок) або небезпечної роботи (нещасні випадки на транспорті та виробництві). Але література та дослідження останніх років набагато більше уваги приділяють відкладеному та тривалому ПТСР з перспективи моральної травми. Як полковник у відставці та досвідчений військовий психолог, доктор Верметтен наголошує, що травматизація під час війни потребує спеціалізованої, глибшої терапії.

Презентація доктора Верметтена проводить ґрунтовний екскурс в історію ПТСР, розкриває новітні методи терапії, відкриває дискусію щодо багатьох питань, які цікавлять сучасних психотерапевтів. Чи чекає на нас “психоделічна революція”? Чи достатньо клінічних досліджень для широкого застосування психоделічно асистованої терапії? Чи обов’язково терапевту мати власний психоделічний досвід для роботи з пацієнтами? 


👉 Дивитися виступ доктора Еріка Верметтена англійською

Доктор Робін Кархарт-Харріс висловив готовність долучитися до досліджень психоделічно асистованої терапії в Україні у будь-який спосіб.

Доктор Робін Кархарт-Харріс: вірю, що найближчим часом ви сфокусуєтеся на післявоєнній психологічній реабілітації

Психолог і нейробіолог, професор, керівник Центру психоделічних досліджень медичного факультету Імперського коледжу Лондона доктор Кархарт-Харріс привітав українців словами підтримки та запевнив, що терапія посттравматичних станів з використанням психоделіків показала ефективність у багатьох клінічних дослідженнях.

Панельна дискусія ветеранів, яким допомогла психоделічно асистована терапія

Організатори назвали цю частину конференції «панельною дискусією», хоча варто було назвати «колом довіри»: ветерани збройних сил США, Канади, Великобританії та України поділилися власним досвідом психоделічно асистованої терапії. Не без сліз – в залі і на сцені.

Джон Любекі. Служив в Іраку в 2005-2006 роках та після повернення не міг повернутись до цивільного життя через ПТСР, п’ять разів намагався покінчити життя самогубством. Натрапивши на дослідження терапевтичного впливу МДМА для лікування ПТСР, Джон змінив своє життя. Терапія допомогла йому позбутися суїцидальних думок, зменшила симптоми ПТСР та депресії. Наразі Джон Любекі співпрацює з MAPS та просуває використання психоделіків для лікування ветеранів в США.


👉 Читати історію Джона

Станіслав Гібадулін. Спецпризначенець ЗСУ з позивним «Хітмен», який 2014 року пішов добровольцем на Схід. Отримав три тяжкі поранення, після кожного повертався на фронт. Діагноз “посттравматичний стресовий розлад, депресія”. Безуспішне лікування. Але сміливий крок спробувати психоделічну терапію докорінно змінив його життя. Зараз Стас є відомим адвокатом психоделічно асистованої терапії у ветеранській спільноті України.


👉 Читати історію Хітмена

Олексій Скиртач. Військовий психолог та активний учасник Революції гідності. З 2014 по 2018 рік служив у зоні бойових дій. Має власний досвід ібогаїнової і кетамінової терапії та є відомим адвокатом психоделічно асистованої терапії у ветеранській спільноті.

👉 Дивитися інтерв'ю з Олексієм

Джессі Гулд. Засновник Heroic Hearts Project, некомерційної організації, що займається розвитком психоделічно асистованої терапії для колишніх військових. Після того, як він тричі служив армійським рейнджером в Афганістані, у 2017 році він заснував Heroic Hearts, щоб популяризувати використання аяваски для подолання нинішньої кризи психічного здоров'я серед ветеранів. 

 

Кіт Абрахам. Генеральний директор Heroic Hearts Project UK. У 2004-2012 роках він служив в елітному парашутно-десантному полку британської армії. Служба в Іраку та Афганістані призвела до погіршення ментального здоров’я. Після звільнення з армії Кіт поїхав до Перу, де вперше познайомився з аяваскою. Невдовзі після цього він почав працювати в компанії J.P. Morgan у Лондоні та  став займатись бойовими мистецтвами. Завдяки цьому Кіт знайшов власний підхід до роботи з сильними емоціями, яким він ділиться з іншими.

 

Девід Фасцінато. Десять років  служив у Збройних силах Канади та брав участь в боях в Афганістані у 2010 році. Після кількох років роботи у сфері адаптації ветеранів, він став співзасновником Team Rubicon Canada – гуманітарної ветеранської організації, що служить громадам, які постраждали від катастроф і кризи. Сьогодні Девід продовжує свою роботу з підтримки ветеранів у їхньому переході від військової служби до цивільного життя як виконавчий директор Heroic Hearts Project Canada.

👉 Дивитися повний запис панельної дискусії українською

👉 Дивитися повний запис панельної дискусії англійською

Олег Чабан: ми хочемо використовувати певні препарати з медичною метою під контролем

Олег Чабан зазначає, що 40-50% українців потребуватиме психологічної підтримки різного ступеню інтенсивності. 

Вчений, психіатр, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії в НМУ ім. О. Богомольця Олег Чабан досліджує психотравму у найгостріших проявах. Як практикуючий терапевт, він наголошує, що навіть найостанніший гайдлайн лікування “все одно запізнюється”. Протоколи доведені, вони працюють, але працюють недостатньо ефективно. 

Віктор Досенко: в моєму фокусі уваги зараз, як і у всіх, ПТСР і лікування нейродегенеративних захворювань

В своєму виступі Олег Чабан спростував формування залежностей при терапевтичному використанні та наголосив, що психоделічні сполуки у постанові КМУ №770 необхідно перенести з переліку заборонених до переліку контрольованих. Слід зробити псилоцибін, МДМА, ЛСД й інші подібні сполуки доступними для терапевтичного застосування, наслідуючи кращі практики США, Канади, Австралії, Європи.


👉 Дивитися виступ доктора Олега Чабана українською

Віктор Досенко звернув увагу, що психоделіки збільшують потребу в соціальній взаємодії, яка терапевтично впливає на ПТСР . 

Віктор Досенко говорив про механізми дії психоделіків – до яких рецепторів чіпляються, на які зони мозку впливають, – й неодноразово підкреслював, що ПАТ має бути доступним методом лікування, адже ціла нація травмована війною.

Патофізіолог і генетик Віктор Досенко – фігура відома серед тих, хто слідкує за наркополітикою. Він неодноразово підтримував врегулювання доступу пацієнтів, вчених і лікарів до нових методів лікування, зокрема з використанням психоделіків та препаратів на основі медичного канабісу. 


👉 Дивитися виступ доктора Віктора Досенко українською

Владислав Матреницький: нас очікує хвиля посттравматичних розладів – маємо звертатися до проривних методів вже зараз

Владислав Матреницький практикує кетамін-асистовану терапію більше десяти років. Він є співзасновником UPRA і наразі чи не єдиним психотерапевтом, що практикує в Україні психоделічно асистовану терапію посттравматичних розладів та депресії.

Кетамін – це також психоделік, але на відміну від псилоцибіну і МДМА в Україні він є дозволеним для терапевтичного використання. Владислав Матреницький детально зупинився на off-label використанні кетаміну у випадках біполярних та тривожних розладів, ОКР, хронічного больового синдрому та ін. Серед пацієнтів були й військові. Втім, ці історії оберігає лікарська таємниця. 


👉 Дивитися виступ Владислава Матреницького українською

Значна кількість українців через пережите не зможе повернутись до мирного життя, будувати стосунки та працювати, як зазвичай. Через це існує пряма загроза економіці країни. При цьому 3-4 мільйони таких українців — це цілком реалістична цифра. Доктор Чолнолоз зазначила, що мирна Європа втрачає через проблеми психічного здоров'я понад 4% ВВП (близько 600 млрд євро). Середня родина, в який хоч у однієї людини є ПТСР, може втрачати до 26% доходу.  В Україні цей відсоток буде значно вищий та й діюча система охорони здоров’я не зможе забезпечити ефективне лікування в таких масштабах. 


👉 Дивитися виступ доктора Ольги Чорнолоз українською

Ксенія Возніцина: ПАТ чи не ПАТ? 

Центр реабілітації ветеранів Лісова Поляна працює з ветеранами і їх психологічними розладами з самого початку війни - з 2014 року.  Ксенія Возніцина, керівниця Центру, пояснює взаємозв'язок терапевтичної та економічної складової лікування ПТСР, а також чому ми потребуємо нових, проривних способів лікування.

Ксенія Возніцина називає цифру від 1,8 млн до 3 млн військових, членіїв їх сімей, рятівників та інших повернуться з війни з психологічними травмами.

«ПАТ – не панацея, але необхідний інструмент в арсеналі українських терапевтів», – впевнена Ксенія. І її впевненість надихає. Невже це може трапитися швидко, саме тоді, коли треба? Ми віримо, що ця конференція стала першим і дуже важливим кроком в цьому напрямку.

👉 Дивитися виступ Ксенії Возніциної українською 

Що далі

В планах створення міжвідомчої робочої групи при МОЗ, в якій представники влади та інститутів громадянського суспільства працюватимуть разом, щоб запропонувати законодавче врегулювання ПАТ в Україні з урахуванням інтересів всіх зацікавлених сторін, з повагою до пацієнтів, вчених та терапевтів, з увагою до охорони правопорядку, з використанням досвіду і кращих практик країн, що вже врегулювали та успішно впроваджують психоделічно асистовану терапію.

bottom of page