top of page

Просуємо легальне

терапевтичне використання

та наукові дослідження

психоделіків в Україні

UK

В Україні відбулася перша конференція з психоделічно асистованої терапії

Київ, Україна — 4 травня 2023 року, в Центрі психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Використання психоделічної допоміжної терапії в лікуванні посттравматичних станів: міжнародний досвід та перспективи впровадження в Україні». На заході, який транслювався українською та англійською мовами, закордонні експерти світового масштабу розповіли про міжнародну практику застосування психоделічно асистованої терапії та висвітли результати останніх клінічних випробувань. Відомі українські психіатри та науковці звернули увагу на вітчизняний контекст, а ветерани поділилися власним досвідом лікування.

Що було на конференції:

👉Слово від організаторів та партнерів
👉Доктор Рік Доблін: психоделічно асистовані терапії потребують не лише ветерани
👉Доктор Девід Натт: наскільки шкідливі псилоцибін та МДМА
👉Доктор Керен Царфаті: що варто знати про клінічні дослідження МДМА та псилоцибіну
👉Доктор Ольга Чорнолоз: скільки коштує ПЦР
👉Аманда Фейлдінг: сподіваюся у вас вистачити наснаги довести справу до кінця
👉 Доктор Ерік Верметтен: чи потребує ПТСР у військових спеціальних терапії
👉 Доктор Робін Кархарт-Харріс: вірю, що найближчим часом ви фокусуєтеся на післявоєнній психологічній реабілітації 
👉Панельна дискусія ветеранів, яким допомогла психоделічно асистована терапія 
👉Олег Чабан: ми хочемо використовувати певні препарати з медичною допомогою під контролем
👉Віктор Досенко: в моєму фокусі уваги зараз, як і у всіх, ПТСР і лікування нейродегенеративних захворювань
👉Владислав Матреницький: нас очікує хвиля посттравматичних розладів – маємо звертатися до проривних методів вже зараз
👉Ксенія Возніцина: ПАТ чи не ПАТ? 

Слово від організаторів та партнерів

Головний лікар «Лісової поляни» Ксенія Возніцина відкрила конференцію словами про потребу тренувань в усіх випадках боротьби проти російської агресії. У плані покращення у війську, у плані тилового забезпечення, та що не менш важливо — у плані післявоєнного психологічного відновлення.Олег Орлов — голова Української асоціації психоделічних досліджень — піддякував команді UPRA, партнерам, спонсорам для організації заходу, а також на голоси на відкритості до діалогу з державними інституціями.

Елізабет Еймс, засновниця благодійної організації Heal Ukraine Trauma, радниця та велика прихильниця UPRA, відзначила натхнення та зразок, який українці зараз надають усьому світу. Засновник Borderlands Foundation — Сем Кук — згадав власний бойовий досвід та досвід психоделічно допоміжної терапії, підкресливши, що для нього честь бути частиною спільноти, а також допомогти просувати ПАТ в Україні.

Доктор Рік Доблін: психоделічно асистованої терапії потребують не лише ветерани

Рік Доблін звернувся з привітанням до української спільноти психотерапевтів та ветеранів.

Доктор Доблін також запевнив, що готовий максимально сприяти навчанню українських психотерапевтів та підтримувати ветеранську спільноту після перемоги.

 

👉Дивитися на виступ Доктора Ріка Добліна англійською

👉Дивитися на виступ Доктора Ріка Добліна українською

У своєму приватному слові засновник Міждисциплінарної асоціації психоделічних досліджень (MAPS) Рік Доблін зауважив, що за більшої медійності військового ПТСР, лікування потребують також травм, викликаних вимушеним переселенням, зґвалтуванням та внутрішньою близькими. В українському контексті про це вкрай важливо не забувати. 

Доктор Девід Натт демонструє, що безпечність МДМА та псилоцибіну підтверджена британськими, австралійськими та європейськими експертами.

Доктор Девід Натт:багато шкідливі псилоцибін та МДМА

Ікона британської наркополітики та автор відомого дослідження, яке завдає шкоди різним психоактивним речовинам, відкриває секцію доповідей конференції та все-таки, що зараз, на його думку, відбувається «відродження» інтересу до порівняльно асистованої терапії після тотальних заборон у 50-60-х роках минулого століття.

 

Вчений оголосив про викладене в його статті в Ланцет 2010 року, що такі речовини, як МДМА та псилоцибін, є значно менш токсичними, фармакологічно та психокінетично безпечнішими, ніж алкоголь та тютюн. 

Доктор Натт вважає, що Україна зараз як ніхто не потребує широкого впровадження ПАТ та наголошує, що боротьба проти психоделіків носить політично-популістичний характер та не має наукового підґрунтя.

»
Ті, хто не здатні змінити своє мислення, не може нічого

— цитує Дж. Бернарда Шоу Девід Натт.

👉Дивитися на виступ доктора Девіда Натта англійською

Доктор Керенфаті Царіті демонструє перелік клінічних досліджень психоделічно допоміжної терапії, яка розпочнеться найближчим часом.

Доктор Керен Царфаті:що варто знати про клінічні дослідження МДМА та псилоцибіну

Клінічний директор проекту Open Access розкриває подробиці багатьох поширених досліджень, які розглядаються за підтримки MAPS в Ізраїлі, США та Канаді та охоплюють понад 1600 учасників. Доктор Царфаті описує результати подвійно сліпих плацебоконтрольованих досліджень, що виникли на захворювання важкого ПТСР у працівників екстрених служб, військових та пересічних громадян. Згідно з результатами досліджень, комбінація психотерапії з МДМА- або псилоцибін-асистованими психотерапевтичними сесіями має тривкий ефект у лікуванні депресивних розладів, травм, залежностей та розладів харчової поведінки.

Сьогодні Керен з колегами досліджують ефективність психоделічно асистованої терапії при різних клінічних станах, включаючи хворобу ПТСР (до 20 років). У відповідь на запитання глядачка підтвердила, що ПАТ використовує і в менш тяжких випадках. Доктор Царфаті наголосила на готовності обмінюватися досвідом та навчати українських професіоналів.

👉 Дивитися на виступ доктора Керен Царфаті англійською

Доктор Ольга Чорнолоз: «...ми здаємося у кожному третьому випадку резистентного до лікування ПТСР».

Доктор Ольга Чорнолоз: скільки коштує ПТСР 

Професорка Оттавського Університету детально зупинилася на статистичних даних, які демонструють фінансову перевагу психоделічно асистованої терапії в коротко- та довгостроковій перспективі. Доктор Чорнолоз зауважила, що понад 14 мільйонів українців є вимушено переміщеними особами — це більше третини українців, які “сьогодні не спали в своїх ліжках”. Втрати від війни звикли рахувати у загиблих, але масштаби гуманітарних та психологічних слідків російської агресії ще вразять нас у майбутньому.

Аманда Фейлдінг переконана, що психоделічно асистована терапія стане потужним доповненням до багатьох зразків речей, які Україна зараз демонструє світу.

Аманда Фейлдінг:сподіваюся у вас вистачити наснаги довести справу до кінця

Аманда Фейлдінг — ікона психоделічно асистованої терапії, яка ще в 1996 році заснувала Beckley Foundation — також привітала учасників конференцій, звернувшись до спільних терапевтів та офіційних осіб. «Здійснюючи плечіма чисельні дослідження, я переконана, що психоделічні речовини мають безпрецедентний потенціал у лікуванні травматичних станів та інших психічних розладів, з якими Україна вже стикається сьогодні», — зазначає Аманда.

Доктор Ерік Верметтен вважає, що психоделічно асистована терапія потребує регуляції «поки не стало занадто пізно».

»
​​Я б хотіла запропонувати, щоб ваш чудовий президент і його дружина очолили цю думку і реалізовували її, адже це важка місія, і для цього потрібен хтось сь із їхньою стійкістю та поміркованістю , щоб зробити це швидко й розумно, щоб допомогти людям, які зараз викликають — зазначила засновниця Beckley Foundation.

— зазначила засновниця Beckley Foundation.

👉Дивитися на виступ Аманді Фейлдінг англійською

Доктор Ерік Верметтен:чи потребує ПТСР у військових спеціальних терапії

ПЦР є об’єктом вивчення лише трохи більше ніж 40 останніх років. До цього терміну не існувало. Симптоматика ПТСР вивчалася невідповідно від військових травм (снарядний шок) або небезпечної роботи (нещасні випадки на транспорті та виробництві). Але література та дослідження останніх років значною мірою приділяють відкладеному та тривалому ПТСР з перспективи моральної травми. Як полковник у відставці та досвідчений військовий психолог, доктор Верметтен наголошує, що травматизація під час війни потребує спеціалізованої, глибокої терапії.

Презентація доктора Верметтена проводить обґрунтований курс з історії ПТСР, розкриває новітні методи терапії, відкриває дискусію щодо багатьох питань, які цікавлять сучасних психотерапевтів. Чи чекає на нас “психоделічна революція”? Чи достатньо клінічних досліджень для широкого застосування психоделічно асистованої терапії? Чи обов’язково терапевт має власний психоделічний досвід для роботи з пацієнтами? 


👉Дивитися на виступ доктора Еріка Верметтена англійською

Доктор Робін Кархарт-Харріс висловив готовність долучитися дослідженнями до психоделічно асистованої терапії в Україні будь-яким способом.

Доктор Робін Кархарт-Харріс:вірю, що найближчим часом ви фокусуєтеся на післявоєнній психологічній реабілітації

Психолог і нейробіолог, професор, керівник Центру психоделічних досліджень медичного факультету Імперського коледжу Лондона доктор Кархарт-Харріс привітав українців словами підтримки та запевнив, що терапія посттравматичних станів із застосуванням психоделіків показала ефективність у багатьох клінічних дослідженнях.

Панельна дискусія ветеранів, яким допомогла психоделічно асистована терапія

Організатори назвали цю конференцію «панельною дискусією», хоча варто було б назвати «колом довіри»: ветерани збройних сил США, Канади, Великобританії та України поділилися власним досвідом психоделічно асистентовано. Не без сліз – в залі і на сцені.

Джон Любекі.Служив в Іраку в 2005-2006 роках та після повернення не повернувся до цивільного життя через ПТСР, п’ять разів намагалася завершити життя самогубством. Натрапивши на дослідження терапевтичного впливу МДМА для лікування ПТСР, Джон змінив своє життя. Терапія допомогла йому позбутися суїцидальних думок, зменшила симптоми ПТСР та депресії. Наразі Джон Любекі співпрацює з MAPS та просує використання психоделіків для лікування ветеранів у США.


👉 Читати історію Джона

Станіслав Гібадулін. Спецпризначенець ЗСУ з позивним «Хітмен», який 2014 року пішов добровольцем на Схід. Отримав три тяжкі поранення, після кожного повернувся на фронт. Діагноз “посттравматичний стресовий розлад, депресія”. Безуспішне лікування. Але сміливий крок спробувати психоделічну терапію докорінно змінив його життя. Зараз Стас є відомим адвокатом психоделічно асистованої терапії у ветеранській спільноті України.


👉 Читати історію Хітмена

Олексій Скиртач.Військовий психолог та активний учасник Революції гідності. З 2014 по 2018 рік служив у зоні бойових дій. Має власний досвід ібогаїнової та кетамінової терапії та є відомим адвокатом психоделічно асистованої терапії у ветеранській спільноті.

👉 Дивитися інтерв'ю з Олексієм

Джессі Гулд. Засновник Heroic Hearts Project, некомерційна організація, що займається розвитком психоделічно допоміжної терапії для колишніх військових. Після того, як він тричі служив армійським рейнджером в Афганістані, у 2017 році він створив Heroic Hearts, щоб популяризувати використання аявки для подолання нинішньої кризи психічного здоров'я серед ветеранів. 

 

Кіт Абрахам. Генеральний директор Heroic Hearts Project UK. У 2004-2012 роках він служив в елітному парашутно-десантному полку британської армії. Служба в Іраку та Афганістані призвела до погіршення психічного здоров’я. Після звільнення з армії Кіт поїхав до Перу, де вперше познайомився з аяваською. Невдовзі після цього він почав працювати в компанії J.P. Morgan у Лондоні та  ставитися займатися бойовими мистецтвами. Завдяки цьому Кіт знайшов власний підхід до роботи з сильними емоціями, якими він ділиться з іншими.

 

Девід Фасцінато.Десять років  служив у Збройних силах Канади та брав участь у боях в Афганістані в 2010 році. Після кількох років роботи у сфері адаптації ветеранів він став співзасновником Team Rubicon Canada – гуманітарної ветеранської організації, яка служить громадам, які постраждали від катастрофи і кризи. Сьогодні Девід продовжує свою роботу з підтримки ветеранів у їхньому переході від військової служби до цивільного життя як виконавчий директор Heroic Hearts Project Canada.

👉Дивитися повний запис панельної дискусії українською

👉Дивіться повний запис панельної дискусії англійською

Олег Чабан:ми хочемо використовувати певні препарати з медичною допомогою під контролем

Олег Чабан зазначає, що 40-50% українців потребують психологічної підтримки різного ступеня інтенсивності. 

Вчений, психіатр, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії в НМУ ім. О. Богомольця Олег Чабан досліджує психотравму у найгостріших проявах. Як практикуючий терапевт, він наголошує, що навіть найостанніший гайлайн лікування “все одно запізнюється”. Протоколи доведені, вони працюють, але працюють недостатньо ефективно. 

Віктор Досенко: в моєму фокусі уваги зараз, як і у всіх, ПТСР і лікування нейродегенеративних захворювань

У своєму виступі Олег Чабан спростив формування залежностей при терапевтичному застосуванні та націлених, що психоделічні сполуки в постанові КМУ №770 необхідно перенести з переліку заборонених до переліку контрольованих. Слід зробити псилоцибін, МДМА, ЛСД та інші подібні сполуки доступними для терапевтичного застосування, досліджуючи кращі практики США, Канади, Австралії, Європи.


👉Дивитися на виступ доктора Олега Чабана українською

Віктор Досенко звернув увагу, що психоделіки збільшують потребу в соціальній взаємодії, яка терапевтично впливає на ПТСР . 

Віктор Досенко говорив про механізми дії психоделіків – до яких рецепторів чіпляються, на які зони мозку впливають, – й неодноразово підкреслював, що ПАТ має бути доступним методом лікування, оскільки ціла нація травмована війною.

Патофізіолог і генетик Віктор Досенко – фігура відома серед тих, хто слідкує за наркополітикою. Він неодноразово підтримує врегулювання доступу до потреб, вчених і лікарів до нових методів лікування, зокрема з використанням психоделіків та препаратів на основі медичного канабісу. 


👉Дивитися на виступ доктора Віктора Досенко українською

Владислав Матреницький:очі наскує хвиля посттравматичних розладів – маємо звертатися до проривних методів уже зараз

Владислав Матреницький практикує кетамін-асистовану терапію більше десяти років. Він є співзасновником UPRA і наразі чи не єдиним психотерапевтом, який практикує в Україні психоделічну асистовану терапію посттравматичних розладів та депресії.

Кетамін – це також психоделік, але на користь від псилоцибіну і МДМА в Україні він дозволений для терапевтичного застосування. Владислав Матреницький детально зупинився на несанкціонованому застосуванні кетаміну у випадках біполярних та тривожних розладів, ОКР, синдрому хворобливого синдрому та ін. Серед них були й військові. Втім, ці історії оберігає лікарська таємниця. 


👉Дивитися на виступ Владислава Матреницького українською

Значна кількість українців через пережите не повернутись до мирового життя, будувати стосунки та працювати, як традиційно. Через це існує пряма загроза економіці країни. При цьому 3-4 мільйони таких українців — це досить реалістична цифра. Доктор Чолнолоз зазначив, що мирна Європа втрачає через проблеми психічного здоров'я понад 4% ВВП (близько 600 млрд євро). Середня родина, в якій хоч у однієї людини є ПТСР, може втрачати до 26% доходу.  В Україні цей відсоток буде значно вищим, та й дія системи охорони здоров’я не зможе забезпечити ефективне лікування в таких масштабах. 


👉Дивитися на виступ доктора Ольги Чорнолоз українською

Ксенія Возніцина: ПАТ чи не ПАТ? 

Центр реабілітації ветеранів Лісова Поляна працює з ветеранами та їх психологічними розладами з самого початку війни - з 2014 року.  Ксенія Возніцина, керівниця Центру, пояснює взаємозв'язок терапевтичної та економічної складової лікування ПТСР, а також чому ми потребуємо нових, проривних способів лікування.

Ксенія Возніна називає цифру від 1,8 млн до 3 млн військових, членів їх сімей, рятівників та інших повернути з війни з психологічними травмами.

«ПАТ – не панацея, але необхідний інструмент в арсеналі українських терапевтів», – впевнена Ксенія. І її впевненість надихає. Невже це може швидко потрапити, саме тоді, коли потрібно? Ми віримо, що ця конференція стала першим і дуже простим кроком у цій стороні.

👉Дивитися на виступ Ксенії Возніциної українською 

Що далі

У планах створення міжвідомчої робочої групи при МОЗ, в яких представники влади та інститутів громадянського суспільства працюють разом, щоб запропонувати законодавче регулювання ПАТ з урахуванням інтересів усіх зацікавлених сторінок, з повагою до України, вчених та терапевтів, з увагою до охорони правопорядку, з використанням досвіду і кращих практик країни, що вже врегулювали та успішно впроваджують психоделічно асистовану терапію.

bottom of page